Rūšiavimo nauda: šeši viename

Rūšiavimo nauda: šeši viename

telefonai

 

 

 

 

 

Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos kolektyvas pademonstravo puikų pavyzdį, kaip rūšiavimas gali prisidėti ne tik prie švaresnės aplinkos, bet ir prie įdomesnio žinių pateikimo būdo bei bendruomenės sutelkimo.

Projekto „Mes rūšiuojam“ dalyvė Tauragės „Šaltinio“ progimnazija, išgirdusi apie tai, kad rūšiuojant ir priduodant mobiliuosius telefonus bus galima laimėti išmaniąją klasę, nusprendė aktyviai dalyvauti konkurse ir padaryti viską, kad šis prizas, kurį dovanojo projekto partneris interneto parduotuvė „emobilus.lt“, atitektų būtent jiems.

Kaip pasakojo „Šaltinio“ progimnazijos direktoriaus pavaduotoja Asta Biknerienė, mokyklos gamtosauginis komitetas paruošė visą programą, kuri ne tik skatino vaikus rūšiuoti, bet ir gilinti įvairių sričių žinias. Kiekviena klasė rinko kaupiamuosius taškus už surinktus senus, nebenaudojamus telefonus ir kartu atliktas užduotis. Pavyzdžiui, geografijos pamokose mokinių klausta, kas buvo atnešto telefono gamintojas, kurioje šalyje jis pagamintas, reikėjo parodyti šalį žemėlapyje ir pan. Per biologijos ir gamtos pamokas mokiniai ieškojo ir klasės draugams pristatinėjo informaciją apie panaudotos elektronikos kenksmingumą aplinkai ir žmogaus sveikatai. Fizikos, informacinių technologijų ir istorijos pamokose mokiniai sužinojo apie kompiuterinės technikos raidą pasaulyje. Projekto organizatoriai suskaičiavo net 6 sritis (gamtosauga, geografija, fizika, informacinės technologijos, biologija, istorija), kur senų telefonų rinkimas ir pridavimas sukūrė naudą.

„Nors visas gamtosauginis judėjimas mūsų mokykloje prasidėjo nuo iniciatyvios geografijos mokytojos, dabar į šią veiklą įsijungia visa bendruomenė, nes mokiniai atliekų ieško ne tik namuose, jie aplanko giminaičius ir kaimynus“, – pasakoja A.Bikerienė. Ji džiaugiasi, kad „Mes rūšiuojam“ projekte dalyvaujantys vaikai ne tik apsaugo gamtą nuo taršos elektronikos atliekomis, bet rūšiavimą panaudoja ir mokymuisi.

Praėjusiais mokslo metais „Mes rūšiuojam“ projekto dalyviai, atskirai rinkę pasenusius  mobiliuosius telefonus bei planšetinius kompiuterius, galėjo laimėti dvi išmaniąsias klases. Projektą „Mes rūšiuojam“ organizuojančių Gamintojų ir Importuotojų Asociacijos (GIA) ir Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos (EGIO) vadovas Alfredas Skinulis džiaugiasi, kad rūšiavimas padeda sukurti dar didesnę vertę, nei švari aplinka.

„Labai sudomino ir nudžiugino „Šaltinio“ progimnazijos mokytojų išradingumas. Manau, jų pavyzdžiu galėtų pasinaudoti ir kitų mokyklų bendruomenės, besirūpinančios švaresne ir saugesne aplinka“, – sako A.Skinulis.

Projektas „Mes rūšiuojam“ Lietuvoje vyksta jau penktus metus, jame dalyvauja apie 1500 Lietuvos švietimo įstaigų, kurios suvienijo jėgas rūšiuojant elektros ir elektroninės įrangos, buitinės technikos bei nešiojamų baterijų ir akumuliatorių atliekas. Atliekų surinkimas ir perdirbimas vyksta pagal Aplinkos ministerijos nustatytas tvarkas bei aprobuotus teisės aktus. Į projektą aktyviai įsijungė ir automobilių servisai bei įvairios įmonės. Norintys dalyvauti visą informaciją gali rasti čia: http://www.mesrusiuojam.lt/

Kaip žinoma, elektronikos atliekos negali patekti į bendrus buitinių atliekų sąvartynus, todėl jų negalima mesti į buitinių šiukšlių konteinerius. Elektronikos atliekų taip pat negalima ardyti patiems ar leisti tai daryti neturintiems specialių leidimų, nes atliekose gali būti pavojingų medžiagų, kurios gali padaryti žalą žmogaus sveikatai ir aplinkai. Panaudotos baterijos kartu su buities atliekomis patekusios į sąvartynus daro dvigubą žalą gamtai: gruntas užteršiamas pavojingomis atliekomis, o baterijose esančios medžiagos nepanaudojamos kaip antrinės žaliavos.