Teisingiau atliekas rūšiuoja išsilavinę ir turtingesni žmonės

Teisingiau atliekas rūšiuoja išsilavinę ir turtingesni žmonės

Seną buitinę techniką bei elektroniką teisingiau tvarko žmonės, turintys aukštesnį išsilavinimą ir aukštesnes pareigas, tuo tarpu mažesnes pajamas gaunantys darbininkai dažniau nenaudojamą buitinę techniką išmeta tiesiog į šiukšlių dėžę ar konteinerį, taip užteršdami aplinką.

Tokius duomenis pateikia RAIT rinkos tyrimų kompanija, spalio mėnesį atlikusi reprezentatyvią Lietuvos gyventojų apklausą.

Prie šiukšlių konteinerio panaudotą techniką dažniau palieka vidurinį išsimokslinimą turintys, vidutines pajamas (801-1100 Lt vienam šeimos nariui) turintys bei darbininkai ir ūkininkai. Panaudotus prietaisus dažniau nemokamai priduoda aukštą išsimokslinimą turintys, dirbantys respondentai,  specialistai ir tarnautojai. Už pinigus buitinę techniką ir elektroniką dažniau priduoda aukštąjį išsilavinimą turintys apklaustieji.

„Akivaizdu, kad žmonių turimos žinios nulemia mūsų aplinkos švarumą ir saugumą, todėl daug dėmesio skiriame visuomenės informavimui, stengiamės visiems paaiškinti, kaip svarbu teisingai tvarkyti atliekas – tik taip galime išsaugoti savo gamtą švaresnę“, – sako Gamintojų ir Importuotojų Asociacijos (GIA) direktorius Alfredas Skinulis.

Kaip rodo tyrimas, 45 proc. apklaustųjų atiduoda nereikalingą buitinę techniką arba elektroniką perdirbimui, o  38 proc. ją  išmeta.  37 proc. visų apklaustųjų neveikiančią buitinę techniką arba elektroninius prietaisus išmeta į šiukšlių konteinerį arba pastato šalia jo,1 proc. apklaustųjų teigia seną elektroniką išmetę bet kur aplinkoje. Penktadalis apklaustųjų (21 proc.) nebenaudojamus prietaisus už pinigus priduoda atliekų supirktuvėje arba į namus iškviečia atliekų surinkėją. 18 proc. patys nuveža arba nuneša nebenaudojamą techniką į artimiausią vietą, kur nemokamai priima buitinę techniką bei elektroniką.

Kaip žinoma, GIA kartu su VŠĮ „Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacija“ bei bendrove „Atliekų tvarkymo centras“ Lietuvos švietimo įstaigose organizuoja projektą „Mes rūšiuojam“, kurio metu už surinktas elektronikos atliekas ar naudotas baterijas vaikai ir jaunimas gaus dovanų. Prie šio projekto prisijungė daugiau kaip 1000 švietimo ar ugdymo įstaigų, kuriose mokosi ar ugdoma apie 300 tūkst. vaikų ir jaunuolių. Projekto metu vaikams ir jaunimui yra aiškinama apie žalą, kurią gamtai daro neteisingai tvarkomos atliekos, jiems suteikiama informacija apie teisingą atliekų tvarkymą ir ugdomi įpročiai teisingai tvarkyti visas buityje susidarančias atliekas. Daugiau informacijos apie šią akciją galima rasti internete www.mesrusiuojam.lt

Elektronikos atliekos negali patekti į bendrus buitinių atliekų sąvartynus, todėl jų negalima mesti į buitinių šiukšlių konteinerius. Elektronikos atliekų taip pat negalima ardyti patiems ar leisti tai daryti neturintiems specialių leidimų, nes atliekose gali būti pavojingų medžiagų, kurios gali padaryti žalą žmogaus sveikatai ir aplinkai. Taip surinktos atliekos bus saugiai perdirbamos, o gautos medžiagos bus panaudotos pakartotinai.