Aktualu neeksploatuojamų automobilių savininkams: skelbia, kuriuos birželį priverstinai nutemps, ir kur kreiptis, norint išvengti problemų

Aktualu neeksploatuojamų automobilių savininkams: skelbia, kuriuos birželį priverstinai nutemps, ir kur kreiptis, norint išvengti problemų

Vilniaus miesto savivaldybėje skelbia neeksploatuojamų transporto priemonių sąrašą, kurios birželio pabaigoje bus priverstinai nuvežamos.

„Raginame neeksploatuojamų (nenaudojamų), be priežiūros paliktų transporto priemonių savininkus jomis pasirūpinti ir kuo skubiau jas pašalinti iš bendrojo naudojimo vietų. Be priežiūros paliktos stovėti transporto priemonės ne tik apriboja kitų vairuotojų galimybes naudotis bendromis vietomis automobiliams statyti, bet yra ir opi problema aplinkosauginiu požiūriu.

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 414 straipsniu, neeksploatuojamas transporto priemones bendrojo naudojimo vietose laikantiems asmenims gali būti skiriama administracinė nuobauda – įspėjimas (už pakartotinį nusižengimą – baudą nuo vieno šimto keturiasdešimt iki trijų šimtų eurų). Be to, teismo sprendimu tokios transporto priemonės gali būti konfiskuojamos.

Informuojame, kad bus vykdomos neeksploatuojamų transporto priemonių, kurios neturi savininkų (ar kurių savininkai nėra žinomi), pripažinimo bešeimininkiu turtu procedūros, kurių metu automobiliai bus perimami Savivaldybės žinion – nuvežami ir saugomi, kol atsiras savininkas arba teismas priims sprendimą dėl jų pripažinimo bešeimininkiu turtu“, – rašoma Vilniaus miesto savivaldybės tinklapyje.

Automobilių savininkai prašomi iki 2022 m. birželio mėn. 27 d. transporto priemones patraukti iš bendrojo naudojimo vietų, priešingu atveju automobiliai bus nuvežti priverstinai. Savivaldybės sąraše – 20 automobilių, stovinčių Antakalnyje, Fabijoniškėse, Lazdynuose, Naujininkuose, Pašilaičiuose, Pilaitėje, Šeškinėje, Šnipiškėse, Vilkpėdėje, Žirmūnuose. Visą sąrašą su konkrečiais adresais ir automobilių valstybiniais numeriais galima rasti čia.

Senų automobilių dalys gali būti panaudotos dar kartą

Seni automobiliai kaip ir kita pasenusi, netinkama tolesniam naudojimui įranga, turi būti perdirbama – tokiu būdu taupomi gamtos ištekliai bei kiti resursai. Teisės aktai draudžia gyventojams patiems ardyti senus automobilius, todėl eksploatuoti netinkamas transporto priemones (ENTP) ardyti gali tik leidimą tuo užsiimti bei specialių žinių turintys fiziniai ir juridiniai asmenys.

„Eksploatuoti netinkamos transporto priemonės, paliktos daugiabučių kiemuose ar stovėjimo aikštelėse, ne tik užima vietą, darko vaizdą, bet ir teršia aplinką bei užkerta kelia plėtoti tvarumą. Juk transporto priemonių ardymo metu susidaro įvairių detalių, kurios tinka pakartotiniam naudojimui arba perdirbimui“, – teigia Gamintojų ir importuotojų asociacijos (GIA) atstovė Vitalija Sičiūnienė.

Pakartotinai panaudotos gali būti automobilių kėbulo dalys, varikliai ir jų dalys, žibintai, veidrodžiai, ratlankiai, pavarų dėžės, radiatoriai, salono ir kitos dalys. Kai transporto priemonių dalys netinkamos pakartotiniam naudojimui, jos turi būti perdirbamos ir kuo mažiau jų pašalinama. Automobiliuose metalas sudaro didelę bendros automobilio masės dalį. Tokios dalys, kaip aliuminio ratlankiai, ašys, rankenos ir kitos ENTP metalinės dalys, patekusios pas atliekų tvarkytojus, yra išlydomos ir metalas pakartotinai naudojamas kitų gaminių gamyboje.

Atliekų tvarkytojai, be jau minėtų dažniausiai pakartotiniam naudojimui tinkamų automobilių dalių, perdirba ir visas kitas transporto priemonių atliekas.

Pagal Europos Sąjungos direktyvą, kuri galioja ir Lietuvai, 95 proc. automobilio atliekų turi būti panaudotos, pakartotinai panaudotos arba perdirbtos ir tik 5 proc. šių atliekų gali būti teisėtai pašalinama.

Atsikratyti senų automobilių galima visai paprastai

Eksploatuoti netinkamų transporto priemonių tvarkytojų asociacijos (ENTPTA) vadovas Vladimiras Jankoit primena, kad atsikratyti nebereikalingų automobilių gyventojai gali be jokio galvos skausmo.

„Tinklapyje www.autotvarkymas.lt galima vienoje vietoje rasti informaciją apie tai, kur visoje Lietuvoje kreiptis dėl nemokamo automobilio paėmimo. Be to, už eksploatuoti nebetinkamą automobilį neretai dar ir sumokama“, – sako V. Jankoit.

Gamintojų ir importuotojų asociacija, siekdama paskatinti autoservisus rūšiuoti ir rinkti atliekas atskirai bei jų nešalinti su kitomis atliekomis, kasmet vykdo aplinkosaugos projektus „Mes rūšiuojam autoservise“ ir „Mes rūšiuojam automobilių atliekas“. Šiais projektais taip pat siekiama šviesti ir informuoti visuomenę apie atliekų rūšiavimą bei draugišką aplinkai veiklą.