Visi namie turime šaldytuvą, viryklę, skalbimo mašiną ar kitokių buitinės technikos ar elektronikos prietaisų. Tačiau jie nėra amžini ir kartais savo namų ruošos pagalbininkų komandą tenka atnaujinti. Aplinkos apsaugos institutas skaičiuoja, kad per dieną Lietuvoje susidaro apie 1100 vienetų atitarnavusios stambios buitinės technikos. Specialistai primena, kaip tinkamai su ja atsisveikinti.
„Gyventojai jau gana gerai žino, kad nebereikalingą smulkią elektroniką ir išeikvotas baterijas galima atnešti į kone bet kurią jais prekiaujančią parduotuvę ar didesnį prekybos centrą, kur yra specialios talpos šioms atliekoms rinkti. Tačiau, pavyzdžiui, nebeveikiančią skalbimo mašiną, patiems transportuoti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles gali būti sudėtinga.
Be to, susiradus, kas galėtų paimti tokį daiktą, reikėtų įsitikinti, kad surinkėjai veikia legaliai ir užtikrina tinkamą atliekų sutvarkymą“, – sako Gamintojų ir importuotojų asociacijos bei Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos vadovė Veronika Masalienė.
Prietaisai suremontuojami arba perdirbami
V. Masalienė primena, kad vasarą startavo projektas „Man rūpi rytojus“, kurio komanda gali atvykti surinkti nebereikalingą buitinę techniką ir elektroniką į bet kurią Lietuvos vietą ir nusinešti iš bet kurio aukšto.
Į „Man rūpi rytojus“ sistemą patekę prietaisai pirmiausiai būna testuojami. Jei paaiškėja, kad skalbimo mašiną, šaldytuvą ar pan. įmanoma suremontuoti ir perduoti toliau naudoti, taip ir padaroma.
Jei įrenginių prikelti antram gyvenimui nepavyksta, jie būna perdirbami, kad juose esančias vertingas medžiagas būtų galima panaudoti dar kartą.
Atliekos gali užteršti aplinką
V. Masalienė priduria, kad iš mechaniškai pažeistų, ne vietoje išmestų buitinės technikos ir elektronikos prietaisų atliekų į aplinką gali pasklisti žmogui ir gamtai ypač kenksmingų medžiagų: sunkiųjų metalų, plastikų, šiltnamio efektą sukeliančių dujų, nervų sistemą ir smegenis pažeisti galinčių švino ir kadmio.
Daugeliui elektronikos prietaisų reikalingos baterijos, o jose yra nikelio, kobalto, ličio, kurie priskiriami prie labai degių medžiagų. Todėl įtrūkusi, sulūžusi ar kitaip mechaniškai pažeista baterija gali užsidegti ir net sprogti.
Surasti artimiausią nebereikalingos elektronikos, buitinės technikos, baterijų, akumuliatorių priėmimo punktą ar sužinoti, kur kreiptis dėl nemokamo atliekų išvežimo, galima „Man rūpi rytojus“ internetinėje svetainėje www.manrupirytojus.lt.
Nuotrauka – canva.com.