Dulkių siurbliai – prietaisai, kurių namuose galime turėti net ir tris: ar tikrai tiek reikia?

Dulkių siurbliai – prietaisai, kurių namuose galime turėti net ir tris: ar tikrai tiek reikia?

Prieš beveik šimtą metų šį prietaisą namie turėjo apie 30 proc. Didžiosios Britanijos gyventojų, o dabar jį galima rasti beveik 98 proc. namų ūkių. Tai – vienas populiariausių buitinių prietaisų – dulkių siurblys. Tiesa, tyrimai rodo, kad apie pusė amerikiečių namuose turi du ar net tris dulkių siurblius. Tad kyla klausimas, ar tiek prietaisų namie tikrai reikia ir ką daryti su nenaudojamais.

Dulkių siurblių pasiūla – didžiulė. Galima rinktis skirtingo galingumo, triukšmingumo prietaisus, veikiančius įjungus į elektros tinklą ar su baterijomis, robotus. Didžiulė ir paklausa – prognozuojama, kad dulkių siurblių rinka kasmet augs po 10 proc. Prieš dešimt metų JAV per metus buvo parduodama kiek daugiau nei 28 mln. naujų dulkių siurblių, tuo tarpu 2026-aisiais, skaičiuojama, visame pasaulyje šių prietaisų bus parduodama apie 130 mln. vienetų per metus.

„Dulkių siurblys – dažnas pagalbininkas ir lietuvių namuose. Nustatyta, kad vidutiniškai dulkių siurblys gali tarnauti apie 8 metus. Tačiau tobulėjant technologijoms norisi vis funkcionalesnio prietaiso. Vien amerikiečiai namuose turi du ar tris dulkių siurblius. Tad prieš įsigyjant naują prietaisą reikia nepamiršti pagrindinių tvaraus gyvenimo taisyklių“, – sako Gamintojų ir importuotojų asociacijos bei Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos vadovė Veronika Masalienė.

Nereikalingus – atiduoti, parduoti arba perdirbti

Pasak V. Masalienės, nebereikalingus, bet dar gerai veikiančius dulkių siurblius galima atiduoti – artimųjų rate ar bendruomenėje gali atsirasti kas nors, kam toks prietaisas praverstų. Naudotą, bet savo funkciją atliekantį siurblį taip pat galima bandyti parduoti – tikėtina, kad atsiras pirkėjas, kuris norės būtent tokio daikto, kokį turite jūs, ir net apsidžiaugs įsigijęs jį pigiau.

„Be to, reikia nepamiršti, kad atitarnavę dulkių siurbliai, kaip ir bet kurie kiti elektronikos prietaisai, yra vertingi žaliavų rinkiniai. Juose yra vertingų metalų, kuriuos galima atgauti perdirbimo metu ir panaudoti kitų prietaisų gamybai. Todėl sugedę ar niekam nereikalingi dulkių siurbliai turi patekti pas teisėtus atliekų tvarkytojus, kurie tinkamai pasirūpins elektronikos atliekų sutvarkymu bei perdirbimu“, – teigia V. Masalienė.

Ypatingą dėmesį ji atkreipė į sugedusius, neveikiančius, mechaniškai pažeistus dulkių siurblius. Iš tokių prietaisų į aplinką gali pasklisti gamtai ir žmogui kenksmingų sunkiųjų metalų, plastikų, šiltnamio efektą sukeliančių dujų, nervų sistemą ir smegenis pažeisti galinčių švino ir kadmio. O baterijose, kurios reikalingos dažnam šiuolaikiniam siurbliui, yra nikelio, kobalto, ličio, kurie priskiriami prie labai degių medžiagų – įtrūkusi, sulūžusi ar kitaip mechaniškai pažeista baterija gali užsidegti ir net sprogti.

Didelį siurblį gali paimti iš namų

„Tinkamai pasirūpinę elektros ir elektroninės įrangos bei baterijų atliekomis apsaugosime savo sveikatą bei prisidėsime prie taršos mažinimo bei išteklių išsaugojimo. Tai padaryti visai paprasta – nedidelį nebereikalingą dulkių siurblį ar kitą smulkų elektronikos prietaisą, baterijas galima atnešti ir palikti specialiose tam skirtose talpose prekybos centruose bei biuruose. Jeigu turite didelį, sunkų siurblį ar kitos stambios buitinės technikos, galite užsisakyti nemokamą jos išvežimą iš bet kurios Lietuvos vietos“, – teigė V. Masalienė.

Surasti artimiausią nebereikalingos elektronikos, buitinės technikos, baterijų, akumuliatorių priėmimo punktą ar sužinoti, kur kreiptis dėl nemokamo atliekų išvežimo, galima projekto „Man rūpi rytojus“ internetinėje svetainėje www.manrupirytojus.lt.

Elektronikos, baterijų ir akumuliatorių atliekos taip pat renkamos kasmet visoje Lietuvoje, įvairiose šalies ugdymo ir švietimo įstaigose, bendruomenėse ir įmonėse  vykdomo aplinkosauginio projekto „Mes rūšiuojam“ metu.

Nuotrauka – Pexels.com.