Nuo šių metų sausio pirkėjai elektronikos ir prietaisų parduotuvėse visoje Prancūzijoje ant kai kurių gaminių mato naujas spalvotas etiketes, rodančias, kaip lengvai turėtų būti suremontuotas gaminys. Remonto indeksas, pirmasis tokio pobūdžio rodiklis visame pasaulyje, įvestas siekiant pailginti gaminio tarnavimo laiką ir sumažinti atliekų poveikį aplinkai. Maža to, Prancūzija siekia, kad Europa pasektų jos pavyzdžiu ir įvestų Europos remonto indeksą.
Prancūzijos remonto indeksas yra pernai priimto kovos su atliekomis įstatymo, kuriuo siekiama paskatinti pirkėjus rinktis ilgiau veikiančius gaminius ir taip sumažinti vartotojų atliekas, dalis. Šis indeksas informuoja pirkėjus apie galimybę prailginti jų įgyjamų gaminių galiojimo laiką, skatina rinktis lengviau pataisomus gaminius ir pagaliau juos taisyti, o ne pirkti naujus.
Prancūzijos aplinkos ministerija tikisi, kad ši priemonė padės išvengti ankstyvo elektronikos gaminių šalinimo ir išsaugoti jų gamybai naudojamus gamtos išteklius. Remonto indeksu siekiama sukurti ir konkurenciją tarp gamintojų, kad jie, kurdami gaminius, atsižvelgtų į aplinką ir pagaliau pirkėjų kišenę.
Manoma, kad šis indeksas sumažins atsarginių dalių kainą, nes jos vis dar yra per brangios. Pavyzdžiui, 2016 metais Prancūzijos aplinkos agentūros „Ademe“ atliktas tyrimas, kaip rašo tinklalapis www.rfi.fr, parodė, kad pirkėjai daug rečiau moka už remontą, jei jo kaina yra didesnė nei 30 proc. gaminio vertės.
„Prancūzijos pavyzdys – įkvepiantis ir parodo, kuria kryptimi turėtų judėti ir kitos Europos Sąjungos šalys. Verta paminėti, kad Europos Komisija (EK) žingsnių, kaip užtikrinti, kad buitinė elektros ir elektroninė įranga tarnautų ilgiau ir būtų galimybė ją lengviau pataisyti, ėmėsi jau prieš keletą metų. Tačiau, kaip rodo Prancūzijos iniciatyva, turėtume kuo aktyviau imtis žiedinės ekonomikos įgyvendinimo, nes atliekų kiekis pasaulyje tik didėja ir daro didelę įtaką klimato kaitos pokyčiams“, – sako Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos (EGIO), Gamintojų ir importuotojų asociacijos (GIA) vadovė Asta Pakštaitė-Marcinkienė.
2019 metų rudenį EK nustatė buitinės elektronikos gamintojams tokius minimalius reikalavimus: įrangos gamintojas turi užtikrinti atsarginių dalių tiekimą bent 15 metų, o atsarginės dalys turėtų būti gaminamos tam tikrą laiką. Pavyzdžiui, gamintojas turi užtikrinti, kad atsarginių dalių bus galima įsigyti praėjus mažiausiai 7 metams nuo šaldytuvo pirkimo, 10 metų – skalbyklių ir indaplovių.
Taip pat reikalaujama, kad buitinė elektronikos įranga būtų gaminama taip, kad jai sugedus nesudėtingas detales būtų galima pakeisti turint įprastinius įrankius. Remonto meistrams turėtų būti lengvai prieinama informacija, kaip pašalinti vieną ar kitą gedimą. Tikimasi, kad tokie reikalavimai gamintojams sutaupys išteklių (elektros energijos ir vandens) ir prisidės prie klimato kaitos bei taršos mažinimo.
Reitinguojama elektronika
Kol kas Prancūzijos remonto indeksas taikomas išmaniesiems telefonams, nešiojamiesiems kompiuteriams, televizoriams, skalbimo mašinoms ir vejapjovėms, nors produktų asortimentas turėtų plėstis.
Remonto indekso balas nuo 0 iki 10 apskaičiuojamas remiantis penkiais kriterijais: paprastas gaminio išmontavimas, galimybė gauti informaciją apie remontą, atsarginių dalių prieinamumas, atsarginių dalių kaina ir panašumas remontuojant skirtingus gaminius.
Nors iki 2022 metų gamintojams nebus skiriamos baudos už indekso nesilaikymą, daugelis prekių ženklų jau suteikia gaminiams balus, o kai kurie ankstyvi rezultatai rodo, kad įmonės atsižvelgė į indekso reikalavimus kurdami naujus modelius.
Laikraštis „Le Monde“ rašo, kad iki 2020 metų „Samsung“ mobilaus telefono „Galaxy S“ remonto indeksas buvo 5,7 balo, o 2021 metais – 8,2 balo, be to, gamintojas pasiūlė remonto vadovą internetu.
Tačiau remonto indeksas nėra nepriekaištingas, nes gamintojai patys apskaičiuoja remonto balą ir, nors tai daro pagal griežtas rekomendacijas bei aiškiai apibrėžtus kriterijus, atsiranda įvairių niuansų. Pavyzdžiui, gamintojas gali komunikuoti apie greitą atsarginių dalių tiekimą, tačiau vartotojai realybėje nežino, ar atsarginių dalių reikės laukti dieną, dvi savaites ar tris mėnesius. Ir tai yra tik vienas iš pavyzdžių.
Beje, 2024 metais Prancūzija planuoja įvesti patvarumo indeksą, kuris informuotų pirkėjus, kiek laiko gaminiai turėtų tarnauti.
Elektros ir elektroniniai prietaisai yra vienas sparčiausiai augančių atliekų srautų pasaulyje. Juose yra retų mineralų ir tauriųjų metalų bei aplinkai pavojingų medžiagų. Mažesniuose elektronikos gaminiuose, kaip telefonai, kompiuteriai, laikrodžiai ir pan. yra įmontuotos nešiojamosios baterijos ir akumuliatoriai, kuriuos taip pat būtina atsakingai rūšiuoti ir perdirbti.
Gyventojai, kur ir kokiomis sąlygomis gali pristatyti senus elektroninius gaminius bei kitas atliekas, informaciją gali rasti jiems skirtoje internetinėje svetainėje www.atliekos.lt.