Buityje naudojami elektroniniai įrenginiai užsidega itin retai, nors tokių atvejų pasitaiko. Dažniausia pavojų kyla dėl netinkamo įrenginių, pavyzdžiui, išmaniųjų telefonų, turinčių įmontuotas ličio jonų baterijas, naudojimo. Visos elektros ir elektroninės įrangos atliekos priimamos nemokamai, o kur jas priduoti?
Neseniai socialiniame tinkle viena lietuvė moteris pasidalino istorija, kaip naktį jos namuose užsidegė prie elektros lizdo įjungta, bet tuo metu neveikianti skalbimo mašina. Turbūt kiekvienas esame girdėjęs ir istorijų, kaip itin saulėtoje vietoje paliktas išmanusis telefonas perkaito arba net užsiliepsnojo.
Pavojaus priežastimi dėl įmontuotų ličio jonų baterijų gali tapti ne tik nakties metu įkraunamas telefonas, bet ir elektrinis paspirtukas, dviratis ar net žaislai.
„Ličio jonų baterijos gali užsidegti dėl trumpojo jungimo viduje arba baterijų defekto. Tokių atvejų pasitaiko labai retai ir tokie dalykai neatsitinka be priežasties, tačiau atsargumas visuomet praverčia. Pavyzdžiui, po skalbimo vertėtų ištraukti mašinos laidą iš elektros jungiklio, stengtis nepalikti telefono krautis per naktį ar lovoje po pagalve, nelaikyti jo saulėtoje vietoje ar šalia šildytuvo, kad telefono baterija neperkaistų. Netgi rekomenduojama pagal galimybes prieš įkrovimą ištraukti telefoną iš silikoninio dėklo, o atjungus telefoną nuo įkrovimo lizdo palaukti, kol jis atvės“, – sako Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos bei Gamintojų ir importuotojų asociacijos vadovė Asta Pakštaitė-Marcinkienė.
Pavyzdžiui, šiuolaikinių telefonų procesoriai generuoja daugiau šilumos nei telefonai prieš kelerius metus. Nors procesoriai nėra komponuojami šalia baterijos, jie gali papildomai įkaitinti telefoną ir dėl šios priežasties baterijoms atvėsti bus dar sunkiau, teigia Varlė.lt specialistai.
Be to, anot jų, šiuolaikiniuose mobiliuose įrenginiuose diegiamos kur kas spartesnės sistemos ir didesnės raiškos ekranai, juose yra daugiau jungiamumo modulių ir jutiklių. Šie elementai reikalauja daug energijos, o tai reiškia, kad įrenginiams reikia talpesnės baterijos. Gamintojams stengiantis naudoti mažesnes ir plonesnes baterijas su didesne talpa išauga baterijos nesklandaus veikimo rizika, pavyzdžiui, pažeidžiant jos eksploatavimo sąlygas.
Todėl bet kokie įtartini garsai ir vizualiai padidėjęs baterijos dydis yra signalas, kad baterija yra pažeista ir kyla potenciali jos sprogimo grėsmė. Kilus įtarimams, kad baterija vizualiai padidėjo, būtina ją nedelsiant išimti, o jei to padaryti negalima – kreiptis į serviso centrą, pataria Varlė.lt ekspertai.
„Ličio jonų baterijų turintys įrenginiai dėl juose esančių pavojingų elementų ir medžiagų yra pavojingos atliekos, todėl jokiu būdu negalima baterijų, kaip ir kitų elektroninių įrenginių, šalinti kartu su buitinėmis atliekomis. Patogiausia gyventojams nešiojamąsias baterijas ir akumuliatorius palikti mažmeninės prekybos vietose, kuriose stovi specialios talpos baterijoms rinkti“, – pataria A. Pakštaitė-Marcinkienė.
Ji primena, kad specialias talpas naudotoms baterijos ir akumuliatoriams galima rasti ir biuruose, degalinėse, švietimo įstaigose bei organizacijose. Be to, gyventojai gali naudotas baterijas ir akumuliatorius nemokamai atiduoti jų platintojams net neperkant naujų arba pristatyti į savivaldybių atliekų surinkimo aikšteles ar pavojingų atliekų tvarkytojams. Vietas, kur galima palikti senas nešiojamąsias baterijas ir akumuliatorius bei elektroninę įrangą, galima rasti www.atliekos.lt arba dėl informacijos kreiptis į Gamintojų ir importuotojų asociaciją (www.gia.lt).
Baterijų ir akumuliatorių atliekos renkamos ir kasmet švietimo ir mokslo įstaigose, bendruomenėse ir įvairiose organizacijose vykdomų aplinkosauginių projektų „Mes rūšiuojam“ ir „Mes rūšiuojam. Vasara“ metu.
„Vietų, kur gyventojai gali priduoti seną elektroniką ir netinkamas naudojimui baterijas, yra tūkstančiai ir visos šios atliekos iš gyventojų priimamos nemokamai. Sukurta infrastruktūra ir tai, kad gyventojams šių atliekų pridavimas nieko nekainuoja, yra gera paskata elektronikos atliekas tinkamai rūšiuoti“, – teigia Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos bei Gamintojų ir importuotojų asociacijos vadovė.
Nešiojamosios baterijos ir akumuliatoriai – tai bet kurios baterijos ar akumuliatoriai, kuriuos vartotojai paprastai naudoja buityje. Vieno elemento baterijos (AA, AAA tipo baterijos ir pan.) ir akumuliatoriai naudojami mobiliuosiuose telefonuose, nešiojamuosiuose kompiuteriuose, bevieliuose elektros įrankiuose, žaisluose ir buitiniuose prietaisuose (elektriniuose dantų šepetukuose, skustuvuose, rankiniuose dulkių siurbliuose ir pan.).
Elektroninės įrangos atliekos, patekusios į aplinką (vandenį, gruntą, atmosferą), gali užteršti ją pavojingomis toksiškomis medžiagomis (gyvsidabriu, švinu, kadmiu, chromu). Dauguma atliekų tinka perdirbimui, o iš jų gaunamos žaliavos panaudojamos kitų gaminių gamyboje ir tokiu būdu taupomi gamtos ištekliai.