„Mes rūšiuojam“ dalyviams – daugiau kaip 100 tūkst. litų

„Mes rūšiuojam“ dalyviams – daugiau kaip 100 tūkst. litų

kompaiLietuvos švietimo įstaigose pirmą kartą vykusio aplinkosaugos projekto „Mes rūšiuojam“ dalyviams iš viso atiteks prizų daugiau kaip už 100 tūkst. litų, o pagrindiniais laimėtojais tapo Mažeikių rajono Viekšnių gimnazija bei Vilniaus Filaretų pagrindinė mokykla.

Visos akcijos metu buvo surinkta 280 tonų elektronikos atliekų bei 10 tonų baterijų. Už šias atliekas visų dalyvavusių švietimo įstaigų moksleiviams skirta prizų daugiau kaip už 100 tūkst. litų – kiekviena įstaiga pagal poreikius ir sukauptus taškus gali išsirinkti sporto reikmenų, knygų, stalo žaidimų, apsilankymų kino teatruose ar pažintinių kelionių.

Už ypač aktyvų dalyvavimą yra skiriami papildomi prizai. Mažeikių rajono Viekšnių gimnazija surinko daugiausia elektronikos atliekų – 4811 kg, Filaretų pagrindinė mokykla surinko daugiausia baterijų – 157 kg. Viekšnių gimnazijai be prizų už surinktą atliekų kiekį atitenka bendrovės “Ogmina“ dovanojamas šaldytuvas “Atlant”, o Filaretų pagrindinė mokykla džiaugsis bendrovės “Kalba.lt” įsteigtu prizu – televizoriumi, CD leistuvu bei užsienio kalbų mokomąją medžiaga elektroninėje laikmenoje.

Daugiausia elektronikos ir baterijų, skaičiuojant vienam moksleiviui (kategorija – nuo 100 moksleivių) surinko Joniškio rajono Kriukų pagrindinė mokykla. Jie gaus VšĮ „Baltų amatai“ (www.baltis.lt) įsteigtą prizą – mokyklos pedagogams, kitiems darbuotojams ar aktyviai prie „Mes rūšiuojam“ prisidėjusiems bendruomenės nariams skiriama nemokama kelionė 48 vietų autobusu į Trakus, edukacinė programa laive „Vytinė“, ekskursija laivu „Nepažinti Trakai“. Šios mokyklos moksleiviai surinko po 33,743 kg atliekų vienam moksleiviui.

Kategorijoje iki 100 moksleivių daugiausia elektronikos ir baterijų vienam moksleiviui surinko Jonavos rajono Kuigalių lopšelis-darželis „Drugelis“. Jiems taip pat teks  VšĮ „Baltų amatai“ (www.baltis.lt) įsteigtas prizas – nemokama kelionė 16 vietų autobusu į Trakus, edukacinė programa laive „Vytinė“, ekskursija laivu „Nepažinti Trakai“.

„Sveikiname ne tik projekto nugalėtojus, bet ir visus dalyvius, nes laimėjome visi – kas didesnius, kas mažesnius prizus, o kas – tiesiog galimybę gyventi švaresnėje, saugesnėje aplinkoje“, – sako „Mes rūšiuojam“ organizavusios Gamintojų ir Importuotojų Asociacijos vadovas Alfredas Skinulis. Jis sako, kad projektas „Mes rūšiuojam“ švietimo įstaigose vyks ir kitais mokslo metais, nes šiemet sulaukė daug dėmesio.

Visos projekte dalyvavusios švietimo įstaigos gali pasitrinkti prizus pagal surinktą atliekų kiekį. Kiekvienos įstaigos kiekiai yra nurodyti internete http://mesrusiuojam.lt/rezultatai/mokyklos/. Apie pasirinktus prizus reikia informuoti akcijos organizatorius el.paštu info@mesrusiuojam.lt arba telefonu 8 (5) 206 0901.

Projektą „Mes rūšiuojam“ Gamintojų ir Importuotojų Asociacija (GIA) organizuoja kartu su  VŠĮ „Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacija“ bei bendrove „Atliekų tvarkymo centras“. Nuo balandžio „Mes rūšiuojam“ išaugo – atliekos už prizus surenkamos ne tik iš mokyklų, bet ir iš automobilių servisų, įmonių, įstaigų ir įvairių organizacijų. Prie projekto prisijungė ir senų automobilių surinkimo akcija „Daugiau erdvės kiemuose“.

Kaip žinoma, elektronikos atliekos negali patekti į bendrus buitinių atliekų sąvartynus, todėl jų negalima mesti į buitinių šiukšlių konteinerius. Elektronikos atliekų taip pat negalima ardyti patiems ar leisti tai daryti neturintiems specialių leidimų, nes atliekose gali būti pavojingų medžiagų, kurios gali padaryti žalą žmogaus sveikatai ir aplinkai. Panaudotos baterijos kartu su buities atliekomis patekusios į sąvartynus daro dvigubą žalą gamtai: gruntas užteršiamas pavojingomis atliekomis, o baterijose esančios medžiagos nepanaudojamos kaip antrinės žaliavos.