Prieš šventes – dilema: tiks pernykštės dekoracijos ar pirkti naujas?

Prieš šventes – dilema: tiks pernykštės dekoracijos ar pirkti naujas?

Likus mažiau nei mėnesiui iki didžiųjų žiemos švenčių, vis daugiau žmonių savo aplinką papuošia lempučių girliandomis ir įvairiausiomis šviečiančiomis dekoracijomis. Kaip išlaviruoti tarp noro atnaujinti dekoracijų atsargas, kuo gražiau pasiruošti šventėms ir tvaraus gyvenimo būdo, pataria aplinkos apsaugos specialistai.

Šiemet vien smulkios elektronikos atliekų, prie kurių priskiriamos ir nebereikalingos šventinės elektrinės ar su baterijomis veikiančios dekoracijos, pasaulyje susidarys 24,5 mln. tonų – 4 kartus daugiau nei sveria Didžioji Gizos piramidė.

„Sunkmetis ar pakilimas – žmonės prieš Kalėdas ima galvoti apie dovanas ir dekoracijas, o prekybos centruose išrikiuojami žaislai, indai, elektrinės girliandos ir daugybė kitų šventinių atributų. Elektronikos atliekos yra sparčiausiai augantis atliekų šaltinis, todėl prieš pasineriant į prieškalėdinį apsipirkimo vajų verta stabtelti ir gerai apgalvojus sudėlioti veiksmų planą“, – kviečia Gamintojų ir importuotojų asociacijos bei Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos vadovė Veronika Masalienė.

Pirkiniai – gerai suplanuoti

Pirmiausiai V. Masalienė pataria atidžiai peržiūrėti turimas dekoracijas ir įvertinti, ar tikrai reikia įsigyti ką nors naujo. Pasak jos, pavyzdžiui, kokybiškos elektrinės girliandos gali tarnauti daugybę metų, tereikia pakeisti perdegusias lemputes ar išeikvotas baterijas, o norint papuošimus paįvairinti, galima prie turimų priderinti kasmet vis kitokią iš miške surinktų nukritusių kankorėžių, medžių šakelių ar popieriaus karpinių sudėliotą kompoziciją.

„Jeigu norisi arba reikia naujų girliandų ar žaisliukų, patarčiau rinktis aukštos kokybės, tvariai pagamintas prekes ir tinkamai atsisveikinti su senais papuošimais. Pagalvokite, gal dar veikiančias šventines lemputes galima kam nors atiduoti arba parduoti? Jeigu ne, tada jų vieta – ne bendrame šiukšlių konteineryje, o elektronikos atliekų talpose, kurias galima rasti kone kiekviename prekybos centre ar biure. Pas licencijuotus atliekų tvarkytojus patekusios elektronikos atliekos gali būti perdirbtos ir iš jų atgautos vertingos medžiagos – auksas, sidabras, paladis ir kitos – taip būtų saugomi ištekliai ir mažinama tarša“, – teigė V. Masalienė, primindama, kodėl yra svarbu tinkamai tvarkyti atliekas.

Ne vietoje išmestos atliekos kelia pavojų

Iš mechaniškai pažeistų, ne vietoje išmestų elektronikos prietaisų atliekų į aplinką gali pasklisti žmogui ir gamtai ypač kenksmingų medžiagų: sunkiųjų metalų, plastikų, šiltnamio efektą sukeliančių dujų, nervų sistemą ir smegenis pažeisti galinčių švino ir kadmio.

Daugeliui elektronikos prietaisų reikalingos baterijos, kurios, netinkamai šalinamos,  kartu su jais gali atsidurti sąvartynuose. Baterijose yra nikelio, kobalto, ličio, kurie priskiriami prie labai degių medžiagų. Todėl įtrūkusi, sulūžusi ar kitaip mechaniškai pažeista baterija gali užsidegti ir net sprogti.

Surasti artimiausią nebereikalingos elektronikos, buitinės technikos, baterijų, akumuliatorių priėmimo punktą ar sužinoti, kur kreiptis dėl nemokamo atliekų išvežimo, galima projekto „Man rūpi rytojus“ internetinėje svetainėje www.manrupirytojus.lt.

Nuotrauka – Pixabay.com.