Tik penktadalis baterijų nepatenka į sąvartynus

Tik penktadalis baterijų nepatenka į sąvartynus

Į Lietuvos rinką kasmet patenka apie 30 tūkst. tonų elektroninės įrangos, o šių gaminių atliekų pagal visus reikalavimus sutvarkoma tik trečdalis. Į Lietuvą įvežama ar pagaminama 680 tonų nešiojamųjų baterijų, sutvarkoma tik šiek tiek daugiau nei penktadalis šio kiekio – 148 tonos.

Tokia informacija buvo pristatyta seminaruose, kuriuos Gamintojų ir Importuotojų Asociacija (GIA) bei Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacija (EGIO) organizavo Lietuvos elektronikos ir buitinės technikos gamintojams, importuotojams bei platintojams.

Pristatant gamintojų ir importuotojų bei platintojų pareigas, seminaruose buvo nemažai dėmesio skiriama gaminių apskaitos tvarkymui, ataskaitų pateikimui, visuomenės informavimui apie atliekų tvarkymą, taip pat tam, kaip įvykdyti Vyriausybės nustatytas gaminių atliekų tvarkymo užduotis. Visas gamintojų ir importuotojų pareigas, išskyrus vidinės apskaitos vedimą, prisiima GIA ir EGIO.

Seminare buvo kalbama apie tai, kad Lietuvoje ne visoms organizacijoms įvykdžius nustatytas užduotis, atsakomybė už netinkamą atliekų tvarkymą tenka visai valstybei, kuriai gali būti taikomos sankcijos. Todėl ypač svarbu tinkamai pasirinkti organizaciją, kuriai bus pavesta atlikti gamintojo ar importuotojo pareigas.

GIA vadovas Alfredas Skinulis sako, kad savo organizacijų nariams siekia sudaryti kuo geresnes sąlygas, kad jų pareigos būtų atliktos kuo paprasčiau ir skaidriau. Siekiant kuo didesnių užduočių įvykdymo garantijų, taikomas laidavimas, yra sutartys su regioniniais atliekų tvarkymo centrais, visomis Lietuvos savivaldybėmis ir kt.

„Stebime situaciją rinkoje ir stengiamės reaguoti į pasikeitimus. Stengiamės kuo geriau atstovauti savo narių interesus, kad būtų įgyvendintas gamintojo atsakomybės principas“, – sako A.Skinulis. Anot jo, dabartinė situacija Lietuvoje kelia nerimą, todėl ypač daug dėmesio skiriama gamintojų ir importuotojų švietimui.

GIA ir EGIO yra pelno nesiekiančios licencijuotos organizacijos, visoje Lietuvoje organizuojančios visų Atliekų tvarkymo įstatyme nurodytų gaminių (elektronikos, buitinės technikos, baterijų ir transporto priemonių) atliekų tvarkymą.  EGIO yra tarptautinės elektronikos ir buitinės technikos atliekų tvarkymo asociacijos „WEEE forumo“ narė.

Kaip žinoma, elektronikos ir buitinės technikos atliekų negalima mesti į buitinių šiukšlių konteinerius, nes patekę į sąvartynus tos atliekos dėl jose esančių pavojingų medžiagų gali pridaryti žalos gamtai. Perdirbant tokias atliekas gaunamos antrinės žaliavos, kurios ne tik neužteršia aplinkos, bet ir leidžia sumažinti įvairių naujų gaminių savikainą. Apie tinkamą tokių atliekų tvarkymą pagal teisės aktų nustatytą tvarką, prižiūrimą Aplinkos ministerijai pavaldžių įstaigų, daugiau informacijos galima rasti www.mesrusiuojam.lt arba socialiniame tinkle Facebook profilyje „Mes rūšiuojam“.